Aaron Saira
Aaron började dansa när han var 4 år gammal vid Sonja Tammelas dansskola (nuvarande Villmanstrands dansinstitut). Som ung deltog Aaron bland annat i det nationella specialutbildningsprogrammet i balett som organiserades av Nationaloperans balettskola. År 2018 tog han examen som professionell dansare från Kungliga Svenska Balettskolans linje för nutidsdans. Under sin studietid hade Aaron praktikplatser i svenska dansgrupper som Dans i Nord, Cullbergbaletten, Kungliga Operan och Gottsunda dans & teater. Som professionell dansare har Aaron även arbetat för Susanna Leinonen Company, i verken Toxic och Body.
Grundläggande baletteknik med övningar vid stången och på golvet. Balett utvecklar bålstyrka och kroppens koordinationsförmåga. På lektionerna övar man också på koreografier/variationer som är kända från olika baletter.
Utrustning: kroppsnära träningskläder och mjuka balettskor (strumpor går också bra)
Läs mera »
Nutidsdans är en dansstil som bygger på olika inriktningar och tekniker inom modern dans. Den kännetecknas av helhetsrörelser, mångsidig kroppsanvändning och utnyttjande av tyngdkraften i rörelserna. På dessa mångsidiga lektioner arbetar vi med kroppens korrekta linjeringar och olika rörelsebanor samt lär oss att röra oss smidigt även på golvnivå.
Utrustning: bekväma träningskläder och strumpor.
Läs mera »
Grundtekniken i balett med såväl stång som golvövningar. Lämpar sig både för vuxna nybörjare i balett och för dem som tidigare sysslar med dans. Balett utvecklar förmågan att kontrollera kroppens mittparti samt kropps koordinationen.
Utrustning: åtsittande träningskläder och mjuka balettossor (strumpor går också)
Läs mera »
Grundtekniken i balett med såväl stång som golvövningar. Balett utvecklar förmågan att kontrollera kroppens mittparti samt kropps koordinationen.
Utrustning: åtsittande träningskläder och mjuka balettossor (strumpor går också)
Läs mera »